Вести

ЕНЕРГЕТСКА БЕЗБЕДНОСТ ОД ВИТАЛНОГ ЗНАЧАЈА ЗА СРБИЈУ

Данас су у званичну посету Граду Чачку долазили посебан саветник министра енергетике за развој и финансије и председник Надзорног одбора НИС-а господин Љубомир Аксентијевић и председник Одбора за комуналну енергетику проф.др Милија Булатовић. Они су прво посетили ЈКП Грејање Чачак и Градску топлану.

У име ЈКП Грејање дочекао их је генерални директор Обрад Стевановић са сарадницима, где их је упознао са радом предузећа као и функционисањем градске топлане. После тога су гости посетили Изборни штаб и Повереништво СНС-е Чачак где их је дочекао Др Александар Радојевић повереник СНС-Е Чачак и упознао са актуелном политичком ситуацијом у нешем граду. У име Изборног штаба госте је поздравио председник Милијан Минић и обавестио их о активностима које спроводи СНС-а у циљу што бољег пласмана на Парламентарним изборима 16.марта. Гости су затим одржали предавање на тему Енергетске безбедности и Комуналне енергетике.

Председник Одбора за енергетску безбедност Господин Аксентијевић је истакао када су се својевремено доносиле подстицајне мере и одређивали рокови за изградњу обновљивих извора енергије, водило се рачуна о томе да не дође до препродаје енергетских дозвола. Сада пак треба омогућити свим потенцијалним улагачима да реализују инвестиције.

Када је реч о онима који желе да у Србији граде ветропаркове, за њих ће бити посебно значајно то што ће им новим законским решењима бити омогућена фазна изградња производних објеката. Све оно што представља олакшице, а не мора да се регулише кроз измене законске регулативе, биће обрађено и послато Влади Србије на усвајање. С друге стране, остале олакшице биће обухваћене изменама Закона о енергетици.

Ми смо спремни да максимално изађемо у сусрет инвеститорима и да усвојимо све олакшице које су присутне у законској регулативи Европске уније. Међутим, нисмо спреми на дискриминацију и не желимо да прихватимо ниједан услов који није у складу са законодавством ЕУ - нагласио је Аксентијевић. Он је изразио разумевање за проблеме са којима се суочавају компаније које у Србији желе да граде ветропаркове, за шта су им потребна значајна банкарска средства, али је указао и на то да само изградња таквих објеката подразумева ангажовање великог броја радника, док већ изграђени ветропаркови неће запошљавати више од десетак људи. Због тога, сматра он, није логично очекивати да држава буде гарант за кредитирање изградње. „Да ли ће, и како, држава гарантовати за такве инвестиције то искључиво зависи од стања буџета и одређивања приоритети“, истакао је Аксентијевић.

Он је додао да се Србија обавезала да до 2020. године, из зелене енергије, добија 27 одсто струје, односно биће принуђена да затвори 1.095 мегавата у застарелим постројењима, од којих нека и могу да наставе са радом ако се ураде адекватне замене опреме које ће омогућити производњу електричне енергије без последица на животну околину. Неке од термоелектрана могле би да се технолошки оспособе за производњу на еколошко гориво, као што је отпад који плови Савом, или медицински отпад. Тако рецимо ради Маздар из Уједињених Арапских Емирата. За Србију је значајно да изгради производне објекте у хидроенергетици, попут реверзибилних хидроелектрана, али и савремених термоелектрана - поручио је Аксентијевић. Председник Одбора за комуналну енергетику Српске напредне странке Милија Булатовић рекао је да за разлику од претходног, постојеће Министартсво енергетике ради транспарентно, а протеклих месеци донети су и правни акти који смањују могућност корупције у овој области, посебно када је у питању изградња нових енергетских објеката са обновљивим видовима енергије.

- Основни циљ мог доласка је да упознам представнике региона са мерама које предузима Савет за енергетику Министарства за енергетику. Упознао сам их у каквом је стању енергетски сектор и шта је то што се планира да се уради у краткорочном и дугорочном периоду. Најинтересантније што нас очекује у наредном периоду је увођење фидинг тарифа, односно увођење подстицајних тарифа и бенифицирање електричне енергије која је добијена из обновљивих извора. Коначно су те тарифе озваничене и сви који желе да се баве са тим знају шта их очекује и колико ће добијати за испоручену електричну енергију. Надоканеде су коректне и исплативе су за свакога ко буде желео да се бави производњом енергије из обновљивих извора, рекао је Булатовић.

Према Булатовићевим речима, Министарство енергетике је сачинило приоритетне програме у области енергетике и заштите животне средине и то први пут после 2000. године. Како је рекао, остала је празна само једна рубрика, а то је рубрика ко је инвеститор. - Посебно бих издвојио издавање локацијских дозвола за оне који су желели да се баве производњом из обновљивих извора електричне енергије. Рааније је то издавано по мало чудним принципима и трајало је јако дуго. Недовољно је био јасан начин како се коме додељивала одређена локација. Данас је то другачије и урађено је коректно и са јасним критеријумима. Упућен је јавни позив који се односи на доделу локација за изградњу малих хидроелектрана. Јавни позив је објављен за нових 141 локацију и ко буде најповољнији он ће добити могућност да гради свој објекат. То раније није било тако, подсетио је Булатовић.

Предавању је присиствовао велики број грађана и директори јавних предузећа ЕД Чачак Милован Глишић, ЈП Градац Небојша Јовановић, ЈКП Грејање Чачак Обрад Стевановић као и помоћник градоначелника Мирјана Ђоковић.

 

Фотографије линк