Саопштења

СНС Чачак: инвестиције и наставак штедње у наредој 2015. години

На данашњој конференцији за штампу Повереништва ГрО СНС-а у Чачку, која је била посвећена анализи постигнутог у предходном периоду и плановима за наредну годину, говорили су: Милијан Минић - члан градског већа и Небојша Јовановић - директор ЈП Градац. Конференцију је отвори Милан Лазовић - одборник,, који је задужен за односе са медијима на локалном нивоу. Напоменувши да ће Скупштина града расправљати о усвајању буџета за наредну годину у суботу, 27. децембра, Милијан Минић је изјавио да предвиђени буџет града Чачка за наредну годину износи три милијарде и триста хиљада динара.

“Морали смо да штедимо на свим нивоима, да смањујемо трошкове јер је то једини начин да изађемо из кризе у којо се налази град, Међутим, и у овом тешком периоду започете су одређене инвестиције које су у завршним фазама. Пре свега мислим на Музичку школу, на школу са фискултурном салом у Мрчајевцима, као и на азил за незбринуте животиње. Такође, наставља се систем водоснабдевања који се од Коњевића креће према Мојсињу. Предвиђена средства за наредну годину су на нивоу овогодишњих.”, рекао је Минић.

Према његовим речима, социјална давања неће бити умањивана у току наредне године, док ће број места у вртићима бити увећан јавно – приватним партнерством. Такоће, нагласио је да није добро то што половину приходног дела буџета чине порези на зараде и имовину, истакавши да је циљ и у овој години привлачење што већег броја инвестиција.
Као приоритетне пројекте у које ће Град инвестирати у току наредне године а на иницијативу чланова извршне власти из редова СНС-а, Милијан Минић је извојио следеће: реконсрукцију амбуланте у Љубићу, завршетак азила за животиње у Милићевцима, изградњу фискултурне сале у Мрчајевцима, завршетак радова на Градском стадиону, завршетак Музичке школе и улагање у капацитете вртића.

Према речима директора ЈП Градац, Небојше Јовановића, резултати овог јавног предузећа у 2014. години били су високи и задовољавајући, као и да је Чачак данас једини град који има све пројектне планове и да је можда једина средина у којој се граде објекти велике квадратуре, наводећи пример изградње пословних објеката у Авенији на површини од 7000 м квадратних.

“Имајући у виду штедњу на републичком нивоу, ЈП Градац је у току ове године функционисало у складу са тим. Већина прихода ЈП Градац у наредној години биће буџетска, обзиром да је накнада за грађевинско земљиште укинута већ у прошлог години, тако да по овом основу ЈП "Градац" неможе остваривати приходе које је ово јавно предузеће имало до почетка прошле године. Истакао је да су све месне зајднице биле задовољне радом и залагањем ЈП "Градац" и да је поносан на своје сараднике. Када је у питању улагање у наредној години, већ су обезбеђена значајна средства за путну инфраструктуру, у градским и сеоским подручјима: Јовановић наглашава да по ономе што су реална потраживања месних зајеница а износе 800 милиона динара (600 милиона динара за сеоске и 200 за градске месне зајднице) очигледно неће бити довољно новца да се сва очекивања и испуне. У другим структурама прихода подразумевамо накнаде за грађевинско земљиште и наплату неизмирених обавеза. У јануару ћемо у складу са Законом о јавној својини одређене капацитете предузећа “Цер” и “ФРА” преусмерити у јавну својину, а све у циљу наплате потраживања”, казао је Јовановић и додао да је већина планирах наплата за ову годину по основу дуговања за градско грађевинско земљиште наплаћена а да се за друга заостала потраживања према привредним субјектима која су одавно угашена и више не постоје, мора применити други модел правног формулисања и пронаћи законски модел за њихову наплату.

Он је такоће истакао да не постоји системски закон који дефинише изворне приходе за изградњу путева и улица који су девастирани, али да ће и поред тога план бити јасно конструисан и поред очигледно недвољно опредељних средстава у буџету Града.