Саопштења

Сећање на професора др Радоша Павловића

Градоначелник Чачка Милун Тодоровић издао је саопштење поводом четири године од трагичне смрти професора др Радоша Павловића.
"На данашњи дан пре четири године изгубио сам великог пријатеља, а Чачак великог стручњака, професора и примерног домаћина. Имао сам ту срећу да се познајемо више од 30 година, да се дружимо и последњих неколико година његовог живота да сарађујемо. Живео је за своју породицу, свој град и своје студенте. Стално је желео више и боље, неуморно радио и о свему бринуо.
Остаће заувек запамћен као диван човек".
Професор др Радош Павловић, настрадао је у саобраћајној несрећи која се догодила (11.07.2017.) у поподневним сатима у селу Вранићи, код Чачка. Иако су се лекари Ургентног центра борили за његов живот, Радош Павловић, тадашњи заменик градоначелника, подлегао је повредама.
Павловић је рођен 1965. године у Чачку. Основну школу и Гимназију је завршио у Чачку, након чега је уписао Агрономски факултет.
Дипломирао у јуна 1990. године, а три године касније постао магистар. Докторску дисертацију одбранио је у фебруару 1997. на Пољопривредном факултету, Универзитета у Београду. Говорио је енглески језик.
У професионалној каријери, на Агрономском факултету у Чачку, прошао је сва наставно-научна звања од асистента до редовног професора. Био је ментор и члан комисије за одбрану магистарских теза и докторских дисертација, великог број дипломских, мастер и специјалистичких радова, затим Комисији за изборе у наставна и научна звања, као и рецензента научних радова.
Самостално или у сарадњи са другим истраживачима, објавио је више од 250 научних и стручних радова и две монографије, а коаутор је три нове сорте паприка. Највећи број научних радова везан је за изучавање проблематике гајења, здравствене исправности и лековитости поврћа. Учестовао је на великом броју научних скупова у земљи и иностранстру, где је био председник и члан програмских и организационих одбора, где је одржао и уводна предавања по позиву. Објавио је студијске боравке и посетио Научо-истраживачке институције у Холандији, Израелу, Бугарској, Словенији и другим земљама.
Током свог научно истраживачког рада учествовао је у реализацији више научних пројеката код Министарства за науку и технолошки развој, где је био и рецензент пријављених научних и иновационих пројеката. Током два пројектна циклуса руководио је са Научним пројектима, као и Истраживачко-развојним пројектима локалне самоуправе и посебним пројектима Министарства пољопривреде и заштите животне средине. Био је члан више научних и стручних асоцијација, а у неколико мандата био је члан сортне Комисије за признавање нових сорти при Министарству пољопривреде. Био је стални судски вештак за област пољопривреде.
Павловић је био и члан Стручног већа за техничко-технолошке науке и члан Сената Универзитета у Крагујевцу, затим је обављао дужност продекана за сарадњу са привредом и шефа катедре за Ратарство и повртарство на Агрономском факултету у Чачку.
На пољу практичне примене и трансфера научних резултата, остварио је привредну сарадњу са домаћим и иностраним компанијама, Научним институтима и факултетима, пољопривредним организацијма, Стручним службама и комерцијалним произвођачима. Одржао је и велики број стручних предавања у програмима едукације и произвођача у нашој земљи.
Павловић је живео и радио у селу Трбушанима надомак Чачка, где је на породичном газдинству, поред научних експеримената има заступљену комерцијалну производњу поврћа у пластеницима и савремене воћњаке кајсија.
Иза себе је оставио супругу и двоје деце.