
Чачани заслужују најбоље, а не "проклете незналице"
Данинг-Кругеров ефекат представља појаву у којој нека особа има нереално позитивну слику о својим способностима и вештинама. Чак се у њеној интерпретацији то и подразумева. То се посебно односи на дезавуисање способности других људи и онога што они могу да ураде. Стручњаци су овај синдром назвали „двоструким проклетством“, јер те особе не само да немају вештине и способности за извршавање неког задатка, већ не могу да препознају сопствену неспособност. У томе је корен њихових нереалних позитивних представки о личним способностима, а вероватно и потреба да друге без икаквих аргумената називају „пљачкашима“ и „корупционашима“.
Наиме, свраћајући, петоминутни одборник Скупштине града Чачка, по ко зна који пут на друштвеним мрежама износи оптужбе о „пљачки“ и „корупцији“, заборављајући да, ако има таква сазнања, има и законску обавезу да то пријави надлежним органима.
Обично се он појави пре почетка самих радова на некој локацији, да унапред укаже на „катастрофу која следи“, али је овог пута дошао на кружни ток код аутобуске станице са закашњењем, оптужујући надлежне да су „опљачкали грађане Чачка за 55.000 евра“, не наводећи никакав аргумент за своју измишљотину.
Човек који не зна да се коло зове „Моравaц“, а не „Морава“, човек који не зна да је кружни ток „код аутобуске станице“, а не „од аутобуске станице“, човек који не зна да се шљива не пече за ракију, већ да се ракија пече од шљиве — зна колико треба да кошта кружни ток!? Да није тужно, било би симпатично. Уствари, можда он и зна, али га АИ (вештачка интелигенција) вероватно није разумела. Како онда очекивати да га разумеју грађани Чачка?
Истине ради и у циљу информисања грађана Чачка, чињеница је да је град Чачак буџетом за 2025. годину определио 5 милиона динара за изградњу кружног тока на месту где се такво привремено решење, примењено током изградње Булевара војводе Путника, показало као одлично. Због позитивних реакција возача, планирали смо да овакво решење задржимо и за то обезбедили новац. Јавном предузећу „Градац“ поверено је спровођење поступка јавне набавке и избора извођача радова. У првом отвореном поступку јавне набавке пристигла је само једна понуда у вредности већој од процењене, и то за 3 милиона динара више – тачније, у вредности од 8 милиона динара. Како опредељена средства нису била довољна, поступак је обустављен.
Како би пројекат ипак био реализован, део првобитно планираних активности је реализован кроз уговоре о редовном одржавању, а поступак за набавку и монтажу елемената кружног тока је поновљен и уговорен са понуђачем који је понудио нижу цену. Ово је једини законом предвиђен и исправан поступак који је могао да претходи избору извођача и потписивању уговора, над којим је ЈП „Градац“ вршило стручни надзор, према позицијама и ценама из уговора.
Приликом постављања оваквог кружног тока примењен је савремен модел монтаже готових елемената од чврсте пластике, уместо уобичајеног грађевинско-бетонског решења. Овакво решење је недвосмислено скупље за 20–30% у односу на класично, али је примењено из више разлога. Пре свега, на предметној раскрсници ово је и даље привремено решење за које није потребно додатно пројектовање. На овој локацији, у перспективи, може доћи до измене режима саобраћаја увођењем „једносмерног прстена“, па ће у случају такве потребе бити могућа демонтажа кружног тока оваквог типа и монтажа истог на другој локацији, а новац грађана Чачка на овај начин не би био „бачен“. Додатни разлог је и извесна потреба да се током радова на изградњи затворене гараже на овој локацији, овај кружни ток демонтира у случају потребе и поново монтира након изградње објекта Јавне гараже.
У сваком случају, грађани Чачка имају право на примену иновативних решења у нашем граду, а о томе реч треба да дају стручни и млади образовани људи, а не „проклете незналице“.
Уосталом, нестручни одборниче, колико ви кажете да би кружни ток требало да кошта и где има да се купи по тој цени?
Милан Бојовић члан Српске напредне странке