Безочне лажи чачанске опозиције
Претходних дана чачанска јавност имала је прилику да чује још једну безочну лаж представника чачанске опозиције како локална самоуправа не помаже домаћу привреду. И то од особе која је, преко ноћи, од монтера топлотних инсталација аванзовала у дипломираног економисту. Изгледа да таквима није довољан показатељ то што Чачак бележи рекордно ниску незапосленост, која тренутно износи 5,16 одсто. Да подсетимо, 2014. године у Чачку је било 28.278 запослених, а данас их је 39.161. Питамо се где се сав тај народ ухлебио, ако домаћа привреда пропада, као што изговорише и осташе живи разни политиканти.
Поред тога што градоначелник Милун Тодоровић одржава редовне састанке са удружењима привредника, на којима се дефинишу проблеми и доносе конкретна решења, привредници од 2016. године имају свог представника као члана Градског већа, задуженог за привреду, што је очигледно неупућеним појединцима у опозицији новост „стара“ осам година.
Да Чачак ослушкује потребе својих привредника, најбоље говори податак да је, након више састанака са домаћим привредницима и на њихову иницијативу, уз огромно залагање градоначелника Тодоровића, 2019. године пуштен у авио саобраћај Аеродром „Морава“, као трећи цивилни аеродром у Србији, са којег авиони лете за Истанбул, Солун и Тиват, а ускоро ће бити изграђена и нова писта и карго центар, што ће омогућити више летова.
У Чачку је, да подсетимо, формиран Старт ап центар, као инструмент подршке младим и образованим људима из нашег града, који желе да започну и развијају сопствени бизнис. Отворен је Научно технолошки парк Чачак, као четврти у Србији, а 6.000 квадрата пословног простора на располагању је локалним и регионалним иновативним технолошко-развојним и стартап компанијама. Ове године због великог интересовања и проширења капацитета за домаће привреднике, градимо нови објекат НТП од 12.000 квадрата уз улагање државе и града око 22 милиона евра.
Значајна подршка чачанској привреди дата је кроз формирање Пословне зоне Коњевићи кроз оснивање нових и развој постојећих домаћих компанија. Чачак је први град у Србији, који је на иницијативу домаћих привредника добио дуални студијски програм на Факултету техничких наука, а од 2017. године програм дуалног образовања се спроводи у Машинско-саобраћајној школи у области текстилства уз сарадњу са компанијама „П...С...Фасхион“ и „TIFFANY Продуцтион“, уз могућност стипендирања ученика на даљим студијама од стране компанија и града Чачка.
У претходним годинама урађен је План генералне регулације за насељено место Прељина, План детаљне регулације за планирани аеродром Прељина, План детаљне регулације „Индустријска зона – Коњевићи“, измене и допуне плана генералне регулације „Индустријска зона комплекси болнице и касарне у Чачку, допуна дела плана генералне регулације Атеница – Кулиновци.
Ово су само неке од мера које локална власт на челу са градоначелником Тодоровићем спроводи за помоћ домаћој привреди. Наши привредници знају да су врата нашег градоначелника за њих увек отворена и није се још догодило да се неко обратио за помоћ, а да је није добио, у оквиру законских могућности и надлежности локалне самоуправе.
И да закључимо: Чачак је данас привредно препорођен и реиндустријализован град у којем посао практично нема само онај ко не жели да га нађе. Период девастације фабрика и индустријских постројења од 1990. до 2016. је иза нас, већ осам година пуном снагом грабимо напред. Оно што би у наредном периоду могло представљати наш реалан стратешки проблем је недостатак радне снаге. То је тема на коју ћемо озбиљно ставити акценат у наредном четворогодишњем мандату.
Градски одбор СНС Чачак