Вести

Пошумљавање 8 100 квадратних метара у Чачку.

Пројекат вредан три милиона динара реализује се на територији града Чачка, а тиче се заштите животне средине.

Да је заштита животне средине негде и приоритет града Чачка говори управо и чињеница да је одобрен пројекат вредан три милиона динара од Минситарства заштите животне средине за пошумљавање 8 100 квадратних метара у Чачку.

„У питању је садња 200 садница аутохтоних лишћарскихи четинарских врста које ће бити посађене на шест урбаних локација. У фокусу је и градско гробље града Чачка, пре свега, такозвани опроштајни плато, такође, недавно рекнструисан паркинг, саобраћајнице у рубном делу гробља. Наравно, сади се И на локацијама које гравитирају према насељу и насељеним местима ка Спомен парку”, рекла је Марјана Петронијевић, помоћница градоначелника Чачка, за област заштите животне средине.

Оно, што је нагласила када каже да је заштита животне средине приоритет, Марјана је изјавила да је град Чачак у последњих пет година посадио више од 6 000 стабала у самом граду.

„Само у прошлој години засађено је више од 1013 стабала. Тако да је важно рећи да се заиста активно бавимо пошумљавањем. Минситарство за заштиту животне средине негде је на овај начин препознало ту нашу иницијативу. Сам циљ пројекта јесте да очувамо и заштитимо предеони диверзитет и у овој 2024. години, али наравно, свао пошумљавање, јесте и очување квалитета ваздуха у нашем граду”, рекла је Петронијевић.

Поред овог везаног за пошумљавање, још два пројекта се реализују.

„Имамо још два пројекта која смо добили од почетка ове календарске године када је у питању Министарство заштите животне средине И са њима ускоро крећемо у реализацију. Веома важан пројекат јесте замена котларнице у Машинско – саобраћајној школи, последња котларница у школама у Чачку која користи нечисте енергенте, односно лож уље, тако да ћемо на овај начин прећи на коришћење котралрнице на гас и на тај начин ћемо поспешити квалитет ваздуха у нашем граду. Такође, неисзоставни пројекат је и субвенционисање мера за смањење загађења ваздуха у граду Чачку где смо осмислили да и овога пута нашом грађанима помогнемо да замене котлове у својим домаћинствима уколико користе дрва, угаљ или неки други нечисти енергент, али овог пута пећима на pellet који су еколошки прихватљиви енергенти. До сада су то били котлови на гас и тај Јавни позив је у току, до 15. Маја траја, а овај пројекат нас очекује веома брзо”, закључила је помоћница градоначелника Чачка.

извор МЕДИАПОРТАЛ